Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wieża widokowa na Przedniej Kopie

Wieżę widokową na Przedniej Kopie (496 m n.p.m.) wybudowało Głuchołaskie Towarzystwo Promenadowe. Jej uroczystego otwarcia dokonano 25 czerwca 1898 r. Jest to zatem najstarsza kamienna, wieża widokowa w całych Jesenikach. Otrzymała nazwę „Hohenzollernwarte”. O jej popularności może świadczyć fakt, że już rok później weszło na nią ponad 7 tys. osób. Od 1901 r. wieżę i postawiony przy niej prowizoryczny bufet dzierżawił miejscowy cukiernik Paul Galle, który w 1926 r. rozpoczął budowę nowej restauracji i schroniska „Holzbergbaude”. Na swoją inwestycję otrzymał od władz Głuchołaz pożyczkę oraz bezpłatnie drewno i kamień. Budowla postawiona została na miejskim gruncie. Na mocy umowy dzierżawca nie płacił czynszu, ale za to obiekt po pewnym czasie miał się stać własnością miasta. Uroczystego otwarcia dokonano 2 października 1927 r. W schronisku znajdowało się 5 pokoi gościnnych, bufet wraz z salą na 80 osób, kuchnia, pomieszczenia gospodarcze oraz mieszkania dla gospodarza i personelu. Wszystkie pomieszczenia miały centralne ogrzewanie i oświetlenie elektryczne.

Po II wojnie światowej schronisko uległo dewastacji, a wieża na polecenie władz wojskowych została obniżona o blisko 5 metrów. W 1959 r. rozpoczął się remont i rok później otwarto tu Dom Wycieczkowy, prowadzony przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Turystyczne w Opolu. W trakcie remontu przebudowano dużą salę restauracyjną, tworząc niemal całkowicie przeszklone ściany, co może tworzyło oryginalny klimat, jednak zimą stwarzało olbrzymie trudności w utrzymaniu ciepła. Budowla straciła w ten sposób charakter górskiego schroniska.

Na początku lat 90. obiekt wynajęto  prywatnej osobie. We wrześniu 1996 r. schronisko całkowicie spłonęło. Od tego czasu wielokrotnie zmieniał się jego właściciel. Dopiero w drugiej dekadzie lat 2000, nowy właściciel doprowadził do gruntownego odnowienia schroniska oraz uporządkowania przyległego terenu.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Wersja XML